Search in Topic
Avrundete skapninger i papp
Hei, jeg fant 2 påfallende skapninger på pappen rundt posten min idag. Bildene ble ikke særlig bra, men kanskje det er opplagt for noen mer erfarne?
Ca 4mm, brunsvarte, funnet i regnvær på østlandet rimelig langt unna trær. Jeg klarer ikke bestemme om de hadde 6 eller 8 ben— forsendingen kom fra danmark, altså er det neppe noe veldig eksotisk selv hvis de er innflyttere.
Jeg gjetter selv 6 ben og haletråder/tenner/cerci/
Veldig veldig runde og små bukker, vedborere eller biller??
Ellers kan de godt være edderkoppdyr som begge holder bakbena veldig veldig rett ut samtidig, der stiller jeg meg bare skeptisk pg.a. ellers rette ben med få ledd, heller enn krummede med jevn inndeling som de fleste edderkoppdyr jeg har sett. Holdepunktet mitt for edderkoppdyr er at flått fort kan se litt oppsvulma ut, men så trives vel ikke flått i pappesker, ei heller svulmer de opp uten å bli litt røde.
Hvis ikke de lar seg kjenne igjen, får jeg ta med makrolinse til postkassa neste gang og håpe på flere sånne.
Replies
Det er typiske bladlus. Art tør jeg ikke si noe om.
https://snl.no/bladlus
De er nok tilfeldige blindpassagerer, vet ikke om noen bladlus som lever av papp.
https://snl.no/bladlus
De er nok tilfeldige blindpassagerer, vet ikke om noen bladlus som lever av papp.
Email Member
Loading...
Send Private Message
Loading...
Send Topic
Loading...