Er det kanskje snakk om et lokalt navn på et eller annet dyr, kanskje en sjelden dialekt?
Biolog1226
Jeg har aldri hørt om "kveldskingle" før, men tror allikevel jeg har skjønt hva det er snakk om... Hva er det som skingler rundt på kvelden (på sommeren), og som er et pattedyr? Kveldskingle må altså være et lokalt navn på flaggermus.
-Hallvard
Biolog9668
Jeg har også tenkt på flaggermus, men ikke hatt nok grunn til å sette det ned. Nå er vi jo to som tenker likt.
Aktive deltaker1014
Godt tenkt!
Gyldendals Store Konversasjonsleksikon fra 1972 sier kveldskingle=flaggermus
Finn
Biolog1995
Tanken med flaggermus har også streifet meg, men jeg trodde jeg var helt på jordet. Artig! Lokale navn på dyr og planter er et spennende tema synes jeg.
Christer
Biolog9668
Dette var gøy! Noen bør skrive en notis i Fauna eller et annet populært zoologisk tidsskrift!
Nybegynner43
Er ikke helt 100% sikker på uttale og skrivemåte, men enkelte steder på sørvestlandet blir grevling kalt for svinsokse.
Biolog9668
Hei! På Lista VET jeg at grevling kalles svinsokse. Naboen, Julius Jørstad (død i 1979), brukte konsekvent dette navnet!
Nybegynner43
Ha. Da stemte det. Jeg var usikker siden ingen av søkemotorene ga resultater.