Problemet omkring prosess og produksjon er jo at opplysninger her er gradert dels av militære sikkerthetsgrunner, dels fordi potensielle terrorister o.l. ikke skal få tilgang på prosessene. Noe er jo imidlertid så vidt allmennt kjent at det kan opplyses om. Du finner kanskje noe på denne hjemmesida:
http://www.fas.org/nuke/intro/bw/production.htmVåpen brukt i biologisk krigføring kan praktisk deles inn i:
Sjukdommer: Bakterier, f.eks. miltbrann (antrax) (Bacillus anthracis) og kolera (Vibrio comma). Virus, f.eks. kopper (lite trolig), rabies og ebola.
Biologiske giftstoffer: F.eks. botulismetoksin (Clostridium botulinum), ricin (fra oljeplante Ricinus communis), abrin (erteplanta Abrus precatorius), aflatoksin (muggsoppen gulmugg Aspergillus flavus), LSD.
Husdyrsjukdommer: Munn- og klauvsjuke (virus).
Plantesjukdommer på matplanter eller økonomisk viktige vekster: Diverse plantevirus, svartrust (en sopp Puccinia graminis), koloradobille (spiser opp potetavlinga), virulente stammer av potettørråte (Phytophthora infestans).
Poenget med biologiske våpen er at de er billige å produsere, og lett å få tak i råstoffer til produksjon. Derimot kan de være vanskelige å bruke i krigføring fordi de er vanskelige å distribuere, like lett kan angripe egen hær, og uforutsigbare i virkning. Derfor har da ikke disse våpnene vært brukt med "hell" i krigføring. Det er vel tvilsomt om de kan kalles masseødeleggelsesvåpen på lik linje med atomvåpen og giftgass og andre ikke-biologiske giftstoffer (uansett hvor mye myndighetene vil ha oss til å tro på dette). I hendene på terrorister kan de imidlertid utrette lokal skade, f.eks. miltbrannbrevene i USA, som drepte rundt 5 mennesker. Det verst tenkelige er jo om terrorister bruker smittsomme virussjukdommer som sprer seg fra person til person. Her kan ebola være en potensiell trussel, iallfall hvis det dreier seg om en sjølmordsterrorist som ikke er redd for å dø av ebola sjøl. Heldigvis er ebola både vanskelig å få tak i og sjukdommen "brenner" raskt ut før den får spredt seg langt (iallfall etter hva jeg har lest).
Klaus